موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

چرا فقط برخی از افراد به موفقیت نائل می شوند؟ | موسسه پلکان

اختراعات
چرا فقط برخی از افراد به موفقیت نائل می شوند؟

 

چرا فقط برخی از افراد به موفقیت نائل می شوند؟ 


واتسون و کریک، نخستین کسانی بودند که مارپیج مضاعف را قاعده مند ساختند؛زیرا آنان اولین کسانی بودند که برای ارتقای این الگو، تمامی مولفه‌های مورد نیاز را با جزئیات کافی در اختیار داشتند. بنابراین؛ گرچه گروه‌های مختلفی از پژوهشگران، که دربارۀ DNA تحقیق می کردند بی تردید افراد با کفایتی بوند، اما تمامی آنها در شرایط یکسانی قرار نداشتند. علاوه بر این، موفقیت واتسون و کریک بستگی به توانایی آنان برای گسستن از تجارب گذشته نداشت. (مثلا برخی از مهارت های مربوط به (سنت شکنی) در حالی که ویلکینز و فرانکلین به این تجارب کاملا وابسته بودند. واتسون و کرکی از تجارب قبلی خود استفاده می کردند و این تجارب از همان ابتدای کار آنان را به مسیر درست رهنمون ساخت. 

 

ثبت اختراع - خلاقیت


بنابراین در مورد موفقیت و یا عدم موفقیت افراد، دلایل متعددی وجود دارد. اولا ممکن است که عملکرد یک فرد در یک حیطۀ کاری مشخص، به نحو بهتری بروز پیدا کند و این بدین معناست که احتمال پدید آمدن آثار در یک عرصۀ خاص بیشتر است. ثانیا ممکن است که فردی از انگیزۀ بیشتری برخوردار باشدکه از این حیث، شخص باید برای افزایش بخت و اقبال در جریان کار، از مهارت کافی برخوردار بوده و همینطور در مورد حل مسائل دشوار پشتکار لازم را داشته باشد. هر یک از این عوامل، احتمال پیدایش یک دستاورد واقعا جدید را افزایش می دهد؛ و نکته آخر اینکه، علت موفقیت یک فرد ممکن است این باشد که آثار بزرگ او، همانگونه که در قسمت بعدی توضیح داده خواهد شد، مستقل از پدید آورنده آن، شکل گرفته باشد و یا اینکه در محیطی غنی و مناسب رشد یافته باشد. 
استاین (stein) (1974) مطالعات انجام شده درباره ویژگی های افراد آفریننده (
خلاق) را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده است که افراد آفریننده دارای ویژگی‌های زیر هستند:

1-    انگیزه‌ی پیشرفت سطح بالا دارند. 
2-    علاقه‌مندی زیاد به نظم و ترتیب در کارها نشان می دهند. 
3-    قدرت ابراز وجود و خود کفایی دارند.
 

 

چرا فقط برخی آثار بزرگ خوانده می شود؟

بزرگ بودن یک اثر در درون آن جای ندارد و مستقل از پدید آورندۀ آن است؛ مگر آنکه فرد یک اثر را به گونه‌ای متناسب سازد که رضایت برخی از مخاطبناش جلب شود. برای آنکه اثری را بزرگ بدانیم. آن اثر باید نظر مثبت کارشناسان خبرۀ آن کار را به دست بیاورد و با سلایق آنان متناسب باشد. از آنجایی که ممکن است که در طول زمان، تحولات عمده ای در نحوۀ حل مسائل علمی پدید آید (یعنی رویکرد شناخته نگرانه د مقابلرویکرد رفتار گرایی در عرصۀ روانشناسی) و همینطور ممکن است که افراد در مورد نحوۀ حل مسائل علمی کاملا متفاوت از هم عمل کنند. از این رو برای حل مسائل باید با دیگر دانشمندان منطبق باشد؛ به گونه ای که آنان بتوانند مسائل را فهمیده و بر اساس آنها نظریات خود را ارئه دهند. خلاقیت و بزرگ بودن اثر دو مقولۀ جداست زیرا اولی به خود فرد و دومی به تشخیص دیگران بستگی دارد. 

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴