موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

گام اول برای ثبت اختراع چیست ؟ | موسسه پلکان

ثبت اختراع

اختراع

ثبت اختراع
جستجوی اختراع
اختراعات
گام اول برای ثبت اختراع چیست ؟

 

گام اول برای ثبت اختراع چیست ؟

 

بطور کلی گام اول انجام جستجو در بانک اطلاعاتی اختراعات ثبت شده در جهان( سوابق افشاء قبلی) است. بیش از چهل میلیون اختراع در جهان ثبت شده است و میلیون ها نشریات چاپ شده وجود دارند که برای تقاضانامه ثبت اختراع شما می توانند سابقه افشاء قبلی بالقوه محسوب شوند، بنابراین این خطر جدی وجود دارد که برخی مراجع یا ترکیبی از مراجع باعث شوند اختراع شما غیر جدید یا بدیهی تلقی و در نتیجه غیر قابل ثبت تشخیص داده شود.

در صورتی که جستجو در سوابق افشاء قبلی برای تعیین قابل ثبت بودن اختراع شما نشان دهد سوابق افشاء قبلی وجود دارند که احتمالاَ مانع ثبت اختراع شما خواهد شد این نوع جستجو می تواند باعث شود از اتلاف پول برای تسلیم تقاضانامه ثبت اختراع جلوگیری شود. این نوع جستجو باید تمام نشریات اختراع شامل مجلات علمی و فنی، کتابها، متون کنفرانسها، دفاعیهها (پایان نامه ها)، وب سایتها، بروشور شرکت‌ها، نشریات تجاری ومقالات روزنامهها رادربرگیرد.

اطلاعات اختراع منبع منحصر بفردِ اطلاعاتِ فنیِ طبقه بندی شده است، که ممکن است برای شرکتها در برنامه ریزی راهبرد کسب و کارشان ارزش زیادی داشته باشد. اکثر اختراعات چشمگیر برای اولین بار تنها زمانی برای عموم افشاء میشود که اختراع یا تقاضا نامه اختراع منتشر شود. بنابراین، اختراعات و تقاضانامههای اختراع منتشر شده راههای یادگیری تحقیقات و نوآوری های جاری را اغلب بسیار پیشتر از اینکه محصول نوآوردر بازار دیده شود ارائه میدهند. جستجوی اختراع باید جزء ضروری دروندادهای فعالیت های تحقیقات و توسعه شرکت ها باشد.

جستجوی اختراع در ایران  

جستجوی اختراعات از طریق سایت اداره مالکیت صنعتی به آدرس اینترنتی http://ip.ssaa.ir/Patent/Search.aspx امکان پذیر است.

جستجوی اختراع در جهان

موتورهای جستجوی متفاوتی برای جستجوی اختراع در سطح بین المللی وجود دارد که برخی از آنها هزینه داشته و برخی رایگان هستند. یکی از پر طرفدارترین موتورهای جستجوی پتنت ؛ Google Patent Search می باشد.

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۲