موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

امضاي تفاهم نامه اي با هدف حمایت از شرکت هاي دانش بنيان کشاورزي | موسسه پلکان


 

 امضاي تفاهم نامه اي با هدف حمایت از شرکت هاي دانش بنيان کشاورزي 

 

گسترش تجاری سازی و هدفمند سازی شرکت های دانش بنیان کشاورزیتفاهم نامه سه جانبه ميان معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، وزارت جهاد کشاورزي و بانک کشاورزي با هدف گسترش تجاري سازي و توانمندسازي شرکت‌هاي دانش‌بنيان در بخش کشاورزي امضا شد.

 

 

 

 

 

به گزارش مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، تفاهم نامه سه جانبه ميان معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، وزارت جهاد کشاورزي و بانک کشاورزي با هدف گسترش تجاري سازي و توانمندسازي شرکت هاي دانش بنيان در بخش کشاورزي، عصر امروز در محل وزارت جهاد کشاورزي با حضور دکتر سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رييس‌جمهور، مهندس محمود حجتي وزير جهاد کشاورزي و دکتر محمد طالبي مدير عامل بانک کشاورزي امضا شد.

دکتر سورنا ستاري در ابتداي مراسم امضاي اين تفاهم نامه سه جانبه با اشاره به اينکه بخش کشاورزي به عنوان يکي از حوزه هاي اصلي در کشور در رابطه با تاثيري که روي توليد ناخالص داخلي (GDP) سرانه کشور دارد گفت: در حال حاضر بيش از 5000 عضو هيات علمي در حوزه هاي مختلف پژوهشي در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه هاي کشور در بخش کشاورزي در حال فعاليت هستند.

 

اشتغال فارغ التحصيلان به ويژه در بخش کشاورزي دغدغه معاونت علمي و فناوري

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور يکي از دغدغه هاي معاونت علمي و فناوري را اشتغال فارغ التحصيلان به ويژه در بخش کشاورزي در مقاطع مختلف از ليسانس، فوق ليسانس تا دکتراي تخصصي دانست و افزود: با توجه به اينکه شرکت هاي دانش بنيان پتانسيلي بزرگ براي مساله اشتغال به شمار مي آيند، علاوه بر صندوق نوآوري و شکوفايي که بودجه آن براي سال آينده کمک شاياني به شرکت ها و موسسات دانش بنيان است، امضاي اين تفاهم نامه و حسن نيت وزارت جهاد کشاورزي مبني بر گذاشتن يک خط اعتبار جدا از طريق بانک کشاورزي با همکاري مدير عامل بانک کشاورزي مساله اي بسيار حائز اهميت و مفيد در فعال کردن شرکت هاي دانش بنيان در بخش کشاورزي محسوب مي شود. 

دکتر ستاري با بيان اينکه معاونت علمي و فناوري نيز در راستاي اين تفاهم نامه بخش ضمانتنامه ها و سود بانکي وام هاي شرکت هاي دانش بنيان بخش کشاورزي را به عهده گرفته است اظهار کرد: يکي ديگر از حمايت هاي معاونت علمي و فناوري از شرکت هايي که دانش بنيان شناخته شوند معافيت از ماليات و عوارض گمرکي است که در اين راستا چندي پيش قانون مربوطه هم به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

دبير هيات امناي صندوق نوآوري و شکوفايي ادامه داد: حمايت هاي ما هم شرکت‌هاي دانش‌بنيان نوپاي فعال در اين عرصه و هم شرکت هايي که زمان بيشتري در حال فعاليت در زمينه دانش بنيان هستند را در بر مي گيرد.

دکتر ستاري با تاکيد بر اينکه يکي از بزرگترين سرمايه هاي دولت تدبير و اميد همدلي، وفاق و هماهنگي ميان دستگاه هاي مختلف است تصريح کرد: اين همدلي که ارزشي بيش از همه تفاهم نامه ها دارد، مي تواند کمک شايان توجهي براي پيشبرد اهداف دولت باشد و هريک از ما يک وسيله براي پيشرفت اهداف دولت به عنوان يک کشتي واحد و همسو هستيم.

رييس بنياد ملي نخبگان با اشاره به اينکه اميدواريم شرکت هاي فعال در بخش کشاورزي از طريق اين تفاهم نامه به راحتي بتوانند به نياز مالي خود دسترسي داشته باشند، بيان داشت: اگرچه معتقدم مشکلات اين شرکت ها فقط بحث مالي نيست و البته معاونت علمي و فناوري نيز از طريق کريدورهاي تجاري‌سازيي که در پارک هاي فناوري دارد براي حمايت از شرکت هاي فعال در بخش کشاورزي در ديگر حوزه ها نيز آمادگي کامل داشته و مشاوره‌هاي لازم را در اختيار اين شرکت ها قرار مي دهد.

 

تفاهم نامه امروز؛ تحولي نو در زنجيره علم تا توليد

همچنين در اين نشست مهندس حجتي، وزير جهاد کشاورزي با اشاره به اينکه اين تفاهم نامه به ابتکار دکتر ستاري انجام شده است گفت: اين تفاهم نامه يک سر منشأ تازه و تحولي نو در چگونگي ارتباط ميان زنجيره علم تا توليد در بخش کشاورزي را رقم مي زند.

مهندس حجتي اين تفاهم نامه را رويکردي تازه در بحث شرکت هاي دانش بنيان در بخش کشاورزي دانست و افزود: اميدواريم با امضاي اين تفاهم نامه شاهد يک تحول جدي در بخش کشاورزي باشيم.

همچنين در اين نشست دکتر محمد طالبي مديرعامل بانک کشاورزي نيز با اشاره به اينکه اين تفاهم نامه ساختار تازه اي در بخش کشاورزي به وجود مي‌آورد اظهار کرد: عرصه کشاورزي در دنيا نياز شديدي به ورود دانش و تکنولوژي دارد که به نظر مي آيد در ابتداي شروع به کار دولت تدبير و اميد دکتر ستاري و مهندس حجتي با امضاي اين تفاهم نامه گام بسيار ارزنده اي در اين راستا برداشته اند.

 

تشکيل کار گروه تشخيص شرکت هاي دانش بنيان فعال در حوزه کشاورزي

خاطر نشان مي شود؛ در پايان مراسم امضاي اين تفاهم نامه از طرف معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج کشاورزي به عنوان کارگزار ارزيابي و تشخيص صلاحيت شرکت ها و موسسات دانش بنيان فعال در حوزه کشاورزي به مدت يکسال انتخاب شده و همچنين دکتر طهماسبي به عنوان رئيس کميته کارشناسي تشخيص صلاحيت شرکت ها و موسسات دانش بنيان در سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج کشاورزي منصوب شد.

 

منبع : معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :