موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

سرقت اختراع و پیشگیری از آن | موسسه پلکان

اختراعات
سرقت اختراع و پیشگیری از آن

 

سرقت اختراع و پیشگیری از آن

اگر معتقدید اشخاص ثالث حق اختراع شما را نقض می­کنند یعنی بدون  اجازه شما از آن استفاده می­کنند، بعنوان گام اول باید در خصوص اشخاصی که حقتان را نقض می­کنند، بهره ­برداری که انجام می­دهند و همچنین فرآیندها یا محصولات نقض کننده حق اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. باید تمام مدارک و مستندات موجود را جمع آوری کنید تا ماهیت و زمان دعوی را تعیین کنید. حتما از وکیل ثبت اختراعات برای دریافت کمک در تصمیم گیری در خصوص نقض حقوق اختراع ثبت شده تان مشورت بگیرید. در برخی موارد، هرگاه نقض حق مشاهده شد، شرکت­ها سعی می­کنند نامه ای بفرستند (که به نامه منع و توقف معروف است) و تا با نقض کننده حق از تناقض احتمالی بین حقوق شما و فعالیت­های شرکت مقابل آگاه شوند. این گام اغلب در صورت نقض حق غیر عمدی موثر است چون نقض کننده حق در بسیاری از این موارد فعالیت­های خود را متوقف می­کند یا موافقت خود برای مذاکره در خصوص موافقت نامه اجازه بهره برداری را اعلام می کند.

بااین حال، گاهی اوقات، عمل غیر منتظره بهترین تاکتیک است تا نقض کننده حق فرصت نداشته باشد مدارک و مستندات را مخفی یا منهدم کند. در اینگونه موارد، مراجعه به دادگاه بدون اعلام قبلی به نقض کننده حق و درخواست صدور دستور موقت بمنظور حمله غیر منتظره به نقض کننده حق، اغلب با کمک پلیس، مفید خواهد بود. دادگاه ممکن است دستور دهد نقض کننده حق فعالیت­های ناقض حق را تا اعلام نتیجه دادرسی (که ممکن است چندین ماه یا سال طول بکشد) متوقف کند. با اینحال، این مسئله که آیا حق اختراعی واقعا نقض شده است یا خیر، ممکن است مسئله ای بسیار پیچیده باشد و بنابراین تصمیم مربوطه تنها توسط دادگاه و براساس ماهیت دعوی باید اتخاذ شود.

در مواردی که شرکت تصمیم می­گیرد دادخواست حقوقی تسلیم کند، دادگاه­ها بطور کلی طیف وسیعی از اقدامات حقوقی برای جبران خسارت مالکین حقوق اختراع مقرر می­کنند. وکیل ثبت اختراع می­تواند اطلاعات مربوطه را در اختیار شما قراردهد.

 

بمنظور جلوگیری از واردات کالاهای نقض کننده حقوق اختراع مالکین اختراع، در برخی کشورها می­توانند از طریق مقامات ملی گمرکی اقدامات لازم را انجام دهند. با اینحال، بسیاری از کشورها، طبق تعهدات بین المللی اقدامات مرزی را فقط در صورت واردات کالاهای دارای علامت تجاری جعلی و اقلامی که کپی رایت آنها نقض شده است اجرا می­کنند.

بعنوان یک قاعده کلی، اگر نقض حق شناسائی گردید، قویا توصیه می­شود به مشاوره حقوقی متخصص مراجعه کنید. 

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۲