موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت اختراع و حق مولف (کپی رایت) | موسسه پلکان

هزینه ثبت اختراع

اختراع

اختراع
حق اختراع
اختراعات
ثبت اختراع و حق مولف (کپی رایت)

 

ثبت اختراع و حق مولف


اختراع به معنای فکر یا ایده مخترع است که در زمینه فناوری راه حل عملی برای یک مسئله خاص ارائه می کند. بین مخترع و حق کپی رایت (فردی که اختراع را به مرحله تولید رسانده است) تفاوت وجود دارد، زیرا در حق کپی رایت(حق مولف) بر خلاف اختراع، حمایت قانون متوجه شکل اثر است که نمود پیدا کرده است.  به عبارت دیگر، در حق مولف یا کپی رایت، افکار و ایده ها  مورد حمایت نیستند، بلکه قالبی که ایده ها و افکار در آن ظرف مطرح می‌شوند مورد حمایت قرار می‌گیرند، در حالی که در حق اختراع، راه حل های جدید که در واقع ایده و فکر مخترع است تحت شرایطی مورد حمایت قرار می گیرد.

علاوه بر تفاوت اساسی فوق، تفاوت های دیگری به شرح زیر بین حق مولف و حق اختراع وجود دارد:
1-    در نظام حق مولف، انحصار حقوق برای پدید آورنده به این صورت است که هیچ کس دیگری حق ندارد از اثری که او به وجود آورده بهره برداری کند یا به حقوق اخلاقی وی تجاوز کند. اما اگر دیگری به واسطه خلاقیت و فعالیت فکری خود اثری، ولو شبیه به اثر پدید آورنده اول ایجاد کند، اثر دوم ناقض حقوق پدید آوردنده اول محسوب نمی شود. در مقابل، انحصار حقوق برای مخترع به این شکل است که نه تنها بهره برداری از اختراع پدید آمده، منحصر به مخترع است، هیچ فرد دیگری هم حق ندارد اختراعی مشابه
اختراع اول به وجود آورد. بنابراین انحصار حقوق برای مخترع کامل تر و شدیدتر است تا برای پدید آورنده اثر ادبی و هنری. اثر اثباتی این تفاوت در این است که در نقض حق مولف پدید آورنده اثر اصیل اولا باید اثبات کند که خوانده مسخه یا نسخی از اثر را در دسترس داشته ثانیا: با توجه به ساختار و محتوای دو اثر، اثر دوم کپی اثر اول است و اثر دوم مخلوق کپی کردن اثر اول است نه تخیل و تلاش ذهنی خوانده. اما در نقض حق اختراع، لازم نیست مخترع ثابت کند طرف مقابل از کار او کپی برداری کرده است بلکه صرف تولید و عرضه محصولات مشابه اختراع ثبت شده، ولو نتیجه تلاش فکری خوانده باشد تخلف محسوب می‌شود. 
2-  شرط "نو" یا "جدید بودن" یکی از شرایط ماهوی برای
ثبت اختراع است، در حالی که در حق مولف، همانطور که در مورد اول توضیح داده شد، اصالت اثر کافی برای اعطای حقوق است. بدیهی است که بین جدید بودن و اصالت اثر تفاوت است، زیرا اصالت دارای مفهوم شخصی است بدین معنی که آنچه شرط حمایت محسوب می شود این است که اثر مظهر شخصیت پدید آورنده باشد ولی تازگی آن از لحاظ موضوع لازم نیست، در حالی که ارزیابی نو بودن به طور نوعی صورت می گیرد، زیرا نداشتن معادل و همسان در گذشته تعریف می شود. 
3-    در اختراع برای حفظ منافع عمومی، دوره حمایت کمتر از حق مولف است. 
4-    حمایت از اختراع تقریبا در همۀ کشورها نیازمند ثبت آن است در حالی که در اکثر کشورها حمایت از حق مولف نیازی به ثبت آن ندارد. 
5-    از حیث موضوعات مورد حمایت، بین حق مولف و حق اختراع تفاوت است. 
6-    مدت لازم برای ثبت اختراع در مقایسه با حق مولف طولانی تر است. 
7-    هزینه ثبت اختراع بیشتر از
هزینه ثبت اختراع بیشتر از هزینه ثبت حق مولف است. 

 

نوشته شده توسط مدیریت سایت در تاریخ يکشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۴