موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

اختراع پتوی عایق صنعتی با قابلیت تحمل دمای 800 درجه سانتی گراد | موسسه پلکان

 

اختراع پتوی عایق صنعتی با قابلیت تحمل دمای 800 درجه سانتی گراد

 

اختراع پتوی عایق صنعتی با قابلیت تحمل دمای 800 درجه سانتی گرادتوسط مخترعین ایرانی

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به اختراع  بلنک (پتوی عایق) آئروژل با استفاده از فناوری نانو شدند که با مقاومت حرارتی بالا در صنایع هوافضا، پتروشیمی و ... کاربرد دارد.

 
 
 
 
 
 
 

 افزایش خاصیت عایق حرارت با کاهش هدایت حرارتی، کاهش ضخامت پتوی مصرفی نسبت به نمونه‌های رایج و در نتیجه کاهش وزن، کاربرد در هوافضا و صنایع نظامی، کارخانه‌های صنعتی، خطوط لوله در زیر دریا، کفش و لباس غیره از جمله ویژگی‌ها و کاربردهای این پتوی عایق است.

حسین گیلانی، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد نانو فناوری دانشگاه تربیت مدرس و یکی از اعضای گروه تحقیقاتی ساخت این محصول در گفت و گو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان اینکه امروزه استفاده از عایق‌های حرارتی و جلوگیری از هدر رفت انرژی یکی از مباحث مطرح در جهان است، تصریح کرد‌: برای عایق‌کاری مخازن، لوله‌ها، کوره‌ها و ... استفاده از بلنکت‌های گرمایی مانند پشم شیشه و یا پشم سنگ بسیار مرسوم است.

وی افزود: براین اساس در این طرح با استفاده از آئروژل که به خاطر چگالی بسیار کم و درصد تخلخل‌های نانومتری زیاد از هدایت گرمایی پایینی برخوردار است، سعی در بهبود خواص گرمایی بلنکت‌های مرسوم شده است.

گیلانی با بیان اینکه کاهش چشم‌گیر هدایت حرارتی محصول نهایی با افزودن آئروژل سیلیکا به بلنکت‌های مرسوم در بازار از جمله مزیت‌های این طرح است، تصریح کرد‌: همچنین این پتو در صنایع پتروشیمی و سایر صنایع که نیاز به استفاده از عایق در دماهای کاری متفاوت دارند، بسیار کاربرد خواهد داشت.

وی در ادامه با بیان اینکه تولید این محصول با تکیه بر منابع داخلی کاملا میسر است، افزود: در ساخت این محصول از مقدار ماده کمتری استفاده می‌شود که در کاهش وزن و آلودگی محیط زیست موثر است.

گیلانی همچنین درخصوص کاربردهای این طرح نیز گفت: این محصول در صنایع هوافضا و صنایع نظامی، صنایع پتروشیمی و سایر کارخانجات صنعتی (عایق‌کاری مخازن، لوله‌ها، کوره‌ها و ...)، خطوط لوله در زیر دریا (خطوط لوله نفت و گاز)، ساختمان (عایق‌سازی کف، دیوارها، سقف، تاسیسات ساختمان مانند لوله‌های گرمایشی و ..) کاربرد دارد.

به گفته این دانش‌آموخته رشته نانو فناوری دانشگاه تربیت مدرس، نمونه اولیه این طرح تهیه شده و آماده است که با حمایت بخش صنعت، تجاری سازی شود.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 
نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :