موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ابداع دوربینی برای کمک به دید بهتر رانندگان در مه | موسسه پلکان

 

ابداع دوربینی برای کمک به دید بهتر رانندگان در مه


اختراع دوربینی که به دید رانندگان در مه کمک می کند.مهندسان آزمایشگاه رسانه موسسه فناوری ماساچوست موفق به ساخت دوربینی شده‌اند که می‌تواند مسافتها را حتی از میان مواد مات و نیمه شفاف تشخیص دهد؛ این فناوری به رانندگان در جهت‌یابی ایمن از میان جاده‌های مه‌آلود کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

این دوربین از پالسهای نوری با طول نانوثانیه‌ای استفاده کرده و تغییراتی را که در زمان انعکاس آنها رخ می‌دهد، اندازه‌گیری می‌کند؛ این امر به دوربین اجازه ایجاد یک تصویر سه بعدی را خواهد داد.

این فناوری به دوربین اجازه می‌دهد تا تفاوت میان نور منکسر شده در قطرات آب موجود در مه یا باران سنگین را با اجسام جامدی مانند سپر خودرو تشخیص دهد.

به گفته مهندسان سازنده این دستگاه، از این دوربین می‌توان برای کمک به رانندگان در مشاهده جاده و خودروهای دیگر از میان مه سنگین کمک کرد.

این دوربین از فناوری «زمان پرواز» استفاده کرده که زمان صرف شده برای انعکاس یک سیگنال نوری از یک جسم را به منظور محاسبه مسافت اندازه‌گیری می‌کند.

دوربینهای موجود در سیستم کینکت مایکروسافت از این رویکرد استفاده می‌کنند، اما آنها در زمان مشاهده اجسام شفاف و نیمه‌شفاف با مشکل روبرو هستند.

این امر از آن جهت است که نور توسط این اجسام منکسر شده و نور انعکاسی را لکه‌دار می‌کند که باعث نمایش غیردقیق صحنه خواهد شد.

این شکست نور اغلب باعث تار شدن دید رانندگان در زمان روشن کردن نور مستقیم خودرو در آب‌وهوای مه‌آلود شده که مشاهده و محاسبه مسافت را مشکل می‌کند.

این دوربین جدید که با استفاده از تجهیزاتی با هزینه تنها 300 پوند ساخته شده، از پالسهای نور با طولهای متفاوت برای ایجاد نوعی رمز دودویی استفاده می‌کند. دوربین سپس به بررسی این الگوی منعکس شده خواهد شد.

در این حالت، این روش که به «عکاسی نانو» (nanophotography) موسوم بوده، می‌تواند تفاوت میان نور منکسر شده و نوری که منعکس شده را تشخیص دهد.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

نوشته شده توسط روابط عمومی پلکان در تاریخ دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲
دیدگاه خود را بنویسید :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
دیدگاه شما :