موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

ثبت برند (ثبت علامت تجاری) در افغانستان | موسسه پلکان

ثبت علائم تجاری

نام تجاری

ثبت برند در افغانستان
ثبت برند در افغانستان

 

ثبت علامت تجاری در کشور افغانستان

کشور افغانستان حدود 90 درصد از نیازهای مردمش را از طریق واردات برطرف نموده و سالانه 11 میلیارد دلار بازار مصرفی دارد. بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت ایران ، افغانستان دومین بازار بزرگ صادراتی کالاهای ایرانی محسوب می شود و مردم افغان به علت زندگی در ایران نسبت به کالاهای ایرانی آشنایی کاملی داشته و برند محصولات ایرانی همواره مورد توجه آنان بوده است .

 

سوء استفاده از برند محصولات ایرانی در بازارهای افغانستان

بازار خوب و پرمصرف افغانستان از یک سو و غفلت تولیدکنندگان ایرانی در خصوص ثبت برند محصولاتشان از سوی دیگر،  زمینه ساز سودجویی افراد متقلب شده است، به طوری که امروزه به علت ورود کالاهای تقلبی با برندهای مشهور ایرانی در این بازار ، اطمینان از مشتری سلب شده و موجب تضعیف آن برند گردیده است. در سال های اخیر بارها مشاهده شده است که برندهای مشهور ایرانی مورد سوء استفاده و تقلب قرار گرفته و یا توسط دیگر اشخاص سودجو به ثبت رسیده اند تا آنجا که برای همیشه سهم بازار خود را از دست داده اند.


مزایای ثبت برند یا علامت تجاری

ثبت علائم تجاری یا ثبت برند در هر کشور سبب می شود مالکیت استفاده از آن نام تجاری در آن کشور در انحصار مالک آن برند قرار گیرد و از هرگونه سوء استفاده افراد سودجو جلوگیری شود. در واقع با ثبت برند یا ثبت علائم تجاری از هرگونه سوء استفاده از نام تجاری ثبت شده جلوگیری می شود و ارزش نام و شرکت را گاه تا چندین برابر بالا می برد و در بـازاریابی بیـن المـللی و یا مـذاکرات تجاری، طرف های قرارداد به آن شرکت به عنوان شرکتی با برنامه های بلند مدت و قدمت طولانی نگاه می کنند .
پس از ثبت علامت تجاری (ثبت برند) در هر کشور ، مالک آن علامت می تواند با اطمینان خاطر صادرات محصولات خود را به آن کشور انجام داده و همچنین علیه هر شخصی که بدون موافقت وی از آن علامت یا مشابه آن استفاده کند ، در دادگاه اقامه دعوی نموده و طبق قانون از حقوق خود دفاع کند .
در واقع ثبت علامت تجاری یا ثبت برند باعث حفاظت از آن برند و در نتیجه بازارهای آن شرکت می شود.

 

قوانین ثبت علائم تجاری در افغانستان

قانون ثبت علائم تجاری افغانستان (ثبت برند در افغانستان) در سال 1388 در 5 فصل و 36 ماده به تصویب رسیده است. در قانون ثبت علائم تجاری افغانستان تا حدود زیادی از قانون و آیین نامه ثبت علائم تجاری ایران اقتباس و استفاده شده است. طبق ماده 19و20 این قانون علامت تجاری از تاریخ ارائه درخواست به دفتر ثبت مورد حمایت قرار گرفته و مدت اعتبار آن 10 سال می باشد و می تواند برای دوره های 10 تمدید گردد. همچنین در ماده 32 و33 این قانون شخص متضرر می تواند خسارت را از جاعل علامت تجاری کالای خود مطالبه نموده و دادگاه علاوه بر مصادره اموال و محصولات مجرم نسبت به تعطیلی محل فعالیت تا 6 ماه و در صورت تکرار به طور دائم حکم صادر می نماید.


برای ثبت علائم تجاری در افغانستان چه باید کرد ؟

بر طبق قوانین کشور افغانستان متقاضی ثبت نام و علائم تجاری در افغانستان باید شخصا و یا توسط وکیل به صورت حضوری اقدام به گذراندن مراحل قانونی ثبت نماید. اما از آنجا که مراجعه حضوری برای تولیدکنندگان امری سخت بوده و اعتماد به نمایندگان افغان نیز امری نادرست است، مراجعه به کارگزاری مجرب و ایرانی می تواند بهترین گزینه برای ثبت برند در افغانستان باشد. در این راستا  موسسه پلکان به کارگزار خدمات ثبت برند در افغانستان توسط وکلای کارآزموده و مجرب، قادر است تمامی مراحل ثبت علامت تجاری در افغانستان ر ا بر عهده گرفته و در صورت سوء استفاده از نام های تجاری ثبت شده در این کشور توسط تیم حقوقی خود اقامه دعوا نماید.

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۳