موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

مراحل ثبت اختراع (2) | موسسه پلکان

ثبت اختراع

اظهار نامه

اختراع
اداره روزنامه رسمی
اختراعات
مراحل ثبت اختراع (2)

 

مراحل ثبت اختراع (2)

در پست قبل درباره ی چگونگی تدوین متن اختراع و اینکه برای ثبت اختراع باید از کجا آغاز کنیم صحبت کردیم و سعی نمودیم تمامی مراحل آن را شرح دهیم. در این صفحه قصد داریم درباره مراحل پس از ثبت اظهار نامه صحبت کنیم.

به ادامه ی مطلب می پردازیم :

پس از تهیه مدارک  و نگارش متن اختراع از طریق سایت اداره ثبت اختراع  اظهارنامه خود را تکمیل کنید.

نکته : توجه کنید که اظهارنامه ثبت اختراع تکمیل شود ،مخترعین بسیاری بوده اند که پس از ثبت اظهارنامه متوجه شده اند که آن را درقسمت اظهارنامه ثبت طرح صنعتی ارسال نموده اند و پس از آن مشکلات بسیاری مواجه شده اند.

پس از ثبت نهایی اظهار نامه از طرف اداره ثبت اختراعات رمز برای شما ارسال می شود تا بتوانید از روند پرونده خود مطلع شوید و در صورت بروز مشکل به اداره ثبت اختراعات مراجعه کنید.

 

ثبت اختراع - مراحل ثبت اختراع

پس از ثبت اظهارنامه ثبت اختراع در صورتیکه  متون تدوین شده اختراع ( توصیف و ادعانامه ) در فرمت استاندارد و مطابق قوانین نباشد  ابلایه نقص در مدارک صادرمی شود سپس در صورتي كه نواقص رفع گرديده و مورد تاييد اداره قرار گيرد ؛ پس از طي مراحل مقتضي (5 مرحله بالا)، و پرداخت مبلغ 100000 ريال براي یک سال (برای 5 سال اول به ازای هر سال 100000 ریال )به شماره حساب مورد نظر ، نامه آگهي ثبت اختراع به شما تحويل مي شود . با بردن اين نامه به روزنامه رسمي كشور واقع در ضلع جنوبي پارك شهر خيابان بهشت و پرداخت مبلغ حدود 150000ريال ( به ازای هرشخص حقیقی ) آگهي پس از مدت سه الی چهار هفته  در روزنامه رسمي كشور چاپ مي شود . پس از اين مدت روزنامه را از سازمان روزنامه رسمي كشور دريافت و با ارايه به سازمان مالكيت هاي صنعتي  مي توانيد با طي مراحل لازم اداري و اخذ امضاي رياست محترم اداره مالكيت هاي صنعتي ؛ گواهينامه ثبت اختراع خود را دريافت كنيد .

 

معمولا برای موارد زیر باید به اداره ثبت اختراعات و اداره روزنامه رسمی در تهران مراجعه نمود :

1-      رفع تشابه سوابق اختراع در صورت وجود تشابه

نکته:سوابق اختراع در صورت تشابه با اختراعات دیگر به وجود می اید.

2-      دریافت اصل نامه استعلام از اداره ثبت اختراع ( و ارجاع آن به همراه مدارک ثبت اختراع به مرجع علمی )

نکته: پس از اینکه اختراع از طرف اداره ثبت اختراع تایید شد برای تائید علمی به مرجع استعلام منتقل می شود.

3- دریافت پاسخ از مرجع علمی

4- ارائه اصل نامه تاییدیه علمی به اداره ثبت اختراع و دربافت نامه درج در آگهی روزنامه رسمی کشور و ارجاع آن به اداره آگهی روزنامه رسمی

5- دریافت روزنامه چاپ شده (بعد از 3-4 هفته از زمان ارجاع نامه آگهی) و ارائه آن به اداره ثبت اختراع و دریافت گواهینامه ثبت اختراع

 

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم ثبت اختراع پروسه ای زمانبر و ملزم به دقت بالایی است اما دقت در فرآیند ثبت اختراع بیشتر مورد توجه کدام مرحله است؟ تدوین متن اختراع از نظر حقوقی دارای اهمیت فراوانی می باشد و هرگونه نقص در آن ممکن است توسط اداره ثبت اختراع رد شود و یا در آینده توسط افراد از آن سواستفاده شود. از این رو پیشنهاد می شود برای نگارش متن اختراع خود از متخصصین وکارشناسان در این زمینه مشاوره بگیرید. 

توجه: برای ثبت اختراع حداقل باید سه بار به اداره ثبت اختراع واقع در تهران مراجعه شود.

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳