موسسه پلکان | کلینیک تخصصی مالکیت فکری(ثبت اختراع وبرند)

چه زمانی تقاضانامه ثبت اختراع آماده تسلیم است ؟ | موسسه پلکان

اختراعات
چه زمانی تقاضانامه ثبت اختراع آماده تسلیم است ؟

 

چه زمانی تقاضانامه ثبت اختراع آماده تسلیم است ؟

 

بطور کلی، بهتر است بلافاصله پس از اینکه تمام اطلاعات لازم برای تنظیم تقاضانامه ثبت اختراع را در اختیار داشتید نسبت به تسلیم تقاضانامه اقدام کنید. با اینحال، عواملی هستند که به متقاضی کمک می ­کنند در مورد بهترین زمان تسلیم تقاضانامه اختراع  تصمیم گیری کند. دلایلی که تضمین می­کنند تقاضانامه شما زود تنظیم شود شامل موارد زیر هستند:

• در بسیاری از کشورهای جهان (البته به استثناء ایالات متحده آمریکا) اختراعات براساس اصل اولین تسلیم کننده ثبت می شوند. بنابراین، تسلیم سریع تقاضانامه برای تضمین اینکه شما اولین متقاضی هستید که تقاضانامه ثبت اختراع خاصی را تسلیم می کند بسیار مهم است تا بدینوسیله اجازه ندهید سایرین اختراع شما را ثبت کنند.

• اگر در پی دریافت حمایت مالی هستید یا مایلید اجازه بهره­ برداری تجاری از اختراع خود را به اشخاص ثالث تفویض کنید،  تسریع ثبت اختراع بطور کلی مفید خواهد بود.

• بطور کلی فقط زمانی می توانید حقوق اختراع را اجرا کنید که توسط اداره ثبت اختراعات مربوطه ثبت شده باشد و این تشریفاتی است که ممکن است چند سال طول بکشد.

با اینحال، عجله در تسلیم تقاضانامه ثبت اختراع به محض اینکه چیزی رااختراع کرده­اید ممکن است بنابر دلایل زیر برای شما مشکلاتی در پی داشته باشد:

• اگر زودتر از موعد لازم تقاضانامه را تسلیم کنید و متعاقبا در اختراعتان تغییراتی بوجود آورید، تغییرات در توصیف اولیه اختراع ممکن نخواهد بود.

• پس از اینکه تقاضانامه اختراع را در یک کشور یا منطقه تسلیم کردید، معمولا 12 ماه فرصت دارید در تمام کشورهائی که منافع کسب و کار شما ایجاب می­کند تقاضانامه ثبت همان اختراع را تسلیم کنید تا از این طریق از مزایای تاریخ تسلیم اولین تقاضانامه بهره مند شوید. اگر هزینه تسلیم تقاضانامه در کشورهای متعدد و پرداخت هزینه تمدید مدت برای شرکت شما بیش از حد زیاد باشد، این امر برای شما مشکل ساز خواهد بود. یکی از راه­های تعدیل این مشکل، به تعویق انداختن پرداخت هزینه های ترجمه و استفاده از مدت 30 ماهه مقرر در معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT ) است.

هنگام تصمیم گیری درباره زمان تسلیم تقاضانامه، باید توجه داشته باشید که تقاضانامه باید قبل از افشاء اختراع تسلیم شود. هر نوع افشاء قبل از تسلیم تقاضانامه (مثلا فروش آزمایشی در بازار، افشاء برای سرمایه گذاران با سایرشرکای تجاری) فقط باید پس از امضاء موافقت نامه عدم افشاء یا محرمانه نگاه داشتن انجام شود.

 

نوشته شده توسط دپارتمان ثبت اختراعات پلکان در تاریخ شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲